ładuję stronę

U nas kupisz na RATY

Klimatyzacja kojarzona jest przede wszystkim jako urządzenie do schładzania pomieszczeń. Jest to jedna z funkcji klimatyzatora, ale nie jedyna. Często inne są niemniej ważne. Jest ponadto kilka dodatkowych argumentów, które przemawiają za zakupem i montażem klimatyzacji jesienią.

Klimatyzator jest urządzeniem korzystającym z właściwości termodynamicznych substancji: cieczy i gazów. Po pierwsze: zmniejszenie ciśnienia gazu towarzyszy zmniejszenie jego temperatury; po drugie: gwałtowne parowanie obniża temperaturę cieczy.

Powszechnie panuje przekonanie, że klimatyzacja ma negatywny wpływ na środowisko naturalne, a w szczególności na warstwę ozonową. To stwierdzenie wymaga wyjaśnienia.

Klimatyzacja kojarzona jest przede wszystkim, jako urządzenie chłodzące. W chwili obecnej zdecydowana większość klimatyzatorów może pracować jako źródło ciepła (pompa ciepła). W takiej sytuacji obieg gazu i cieczy zostaje odwrócony, a klimatyzator zaczyna funkcjonować jak pompa cieplna. Dzięki właściwościom termodynamicznym klimatyzator dostarcza więcej energii cieplej niż wynikałoby to ze zużycia prądu.

Nominalne zużycie prądu przez klimatyzator jest zależne od modelu i waha się (dotyczy klimatyzatorów domowych) od około 0,5 kW do 2 kW (standardowy czajnik elektryczny ma moc około 1,5 kW), czyli 0,5 kWh do 2 kWh na godzinę. W związku z właściwościami termodynamicznymi uzyskiwana energia (którą obrazowo można określić, jako wartość usuniętego ciepła) jest większa od zużytej energii elektrycznej.

Współczynniki EER i COP określają skuteczność klimatyzatora. Czym wyższe tym klimatyzator dostarcza większą ilość energii (chłodniczej lub cieplnej) przy wydatkowanej energii elektrycznej. Współczynnik EER określa skuteczność w funkcji chłodzenia, współczynnik COP w funkcji grzania. Przykładowo, jeśli EER wynosi 4, oznacza to, że na jedną jednostkę zużytego prądu urządzenie dostarcza cztery jednostki energii chłodniczej.

Sercem klimatyzatora jest sprężarka. To od jakości i technologii jej wykonania zależy trwałość i zapotrzebowanie na energię elektryczną urządzenia. Klimatyzatory (a właściwie zamontowane w nich sprężarki) dostępne na rynku wykonane są w dwóch technologiach tak zwane ON/OFF i Inverter (Inwerter). Sprężarka ON/OFF podczas pracy klimatyzatora pracuje mocą nominalną lub jest całkowicie wyłączona.

Przy prawidłowej konserwacji i właściwym użytkowaniu klimatyzator nie ma negatywnego wpływu na zdrowie. Nowoczesne klimatyzatory, dzięki swoim dodatkowym funkcjom, mogą przyczynić się do poprawy stanu zdrowia lub zapobiegać niektórym schorzeniom. Oczywiście klimatyzator nie jest żadnym cudownym urządzeniem, a jego pozytywne funkcję wiążą się z systemem filtracji powietrza.

PAMIĘTAJ: Odpowiednie używanie klimatyzatora ma wpływ zarówno na Twoje rachunki, jak i na środowisko! Poniżej znajduje się kilka zasad, które wpływają na zużycie prądu przez klimatyzator.

Split to taki system klimatyzacji, w którym jedna jednostka wewnętrzna połączona jest z jedną jednostką zewnętrzną. W sytuacji, który w jednej lokalizacji (dom, mieszkanie, biuro) montowanych jest więcej jednostek wewnętrznych (np. w każdym pomieszczeniu), możliwe jest podłączenie wielu (zazwyczaj od 2 do 5) jednostek do jednej jednostki zewnętrznej. W dużych systemach może to być kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt jednostek wewnętrznych.

Moc to ilość wykonanej pracy w jednostce czasu. Jak we wszystkich elektrycznych urządzeniach domowych moc klimatyzatorów podawana jest w Watach (W). Jednak, ze względu na mechanizm działania urządzeń klimatyzacyjnych (patrz: jak działa klimatyzacja), wartości te mogą być mylące. Czytając specyfikację techniczną podawanych jest kilka wartości mocy urządzenia.

Jeżeli szukają Państwo klimatyzatora to z pewnością zastanawiają się Państwo nad ceną. Koszt, nawet najtańszego klimatyzatora renomowanej firmy wraz z profesjonalnym montażem, przekracza dwa tysiące złotych. Można próbować pokusić się o poszukanie jakiś tańszych rozwiązań. Spotykamy się z trzema takimi rozwiązaniami:

  1. Montaż klimatyzatora we własnym zakresie.
  2. Kupienie tkz. "kompletu".
  3. Zakup klimatyzatora do samodzielnego montażu.

 

Zaufaj
solidności


i doświadczeniu

sprawdź nas!32 70 65 165
daikin.jpgelectrolux.jpggree.jpghaier.jpglg.jpgmitsubishi.jpgpanasonic.jpgsamsung.jpgzibro.jpg