ładuję stronę

U nas kupisz na RATY

PAMIĘTAJ: Odpowiednie używanie klimatyzatora ma wpływ zarówno na Twoje rachunki, jak i na środowisko! Poniżej znajduje się kilka zasad, które wpływają na zużycie prądu przez klimatyzator.

  • Jeśli klimatyzator jest włączony wszystkie okna powinny być zamknięte.
  • Jeśli nie ma Cię w domu wyłączaj klimatyzator. Większość klimatyzatorów ma funkcję szybkiego schładzania, pozwalającą osiągnąć odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu w ciągu kilku, najwyżej kilkunastu minut. Większość klimatyzatorów można także zaprogramować, aby włączyły się o odpowiedniej godzinie. Nie ma sensu, aby klimatyzator był włączony jeśli jego użytkownik jest w pracy.
  • Większość klimatyzatorów schładza pomieszczenia do 18 (czasami 16) stopni Celsjusza. Odradzamy stosowanie tak niskich temperatur. Odpowiednia temperatura powinna wahać się pomiędzy 22 a 25 stopni i powinna być niższa od "naturalnej" temperatury pomieszczenia o kilka stopnii (oczywiście nie dotyczy to sytuacji ekstremalnych, takich jak np. niektóre poddasza, w których temperatura wzrasta nawet do ponad 40 stopni). Ograniczy to zużycie prądu, ale także wpłynie na stan zdrowia (patrz: Klimatyzacja a zdrowie) - organizm źle reaguje na duże zmiany temperatury: przejście od trzydziestu kilku stopniu i słońca do osiemnastu stopniu bardzo łatwo może skończyć się przeziębieniem.
  • Pomieszczenie (mieszkanie, dom) powinno być dobrze izolowane. Czym lepsza izolacja tym mniejsze zużycie energii (podobnie jak przy ogrzewaniu).
  • Jeżeli możesz to zainwestuj w lepszy klimatyzator: czym nowocześniejsze rozwiązania (np. INVERTER) tym większa skuteczność, a tym samym mniejsze zużycie energii elektrycznej.
  • Ważne jest dobranie odpowiedniej mocy klimatyzatora w stosunku do pomieszczenia (kubatury i innych właściwości - tj. nasłonecznienie). Klimatyzator nie powinien być ani za słaby, ani za mocny.
  • Przynajmniej raz w roku klimatyzator powinien przejść przegląd techniczny, łącznie z pomiarem ilości czynnika roboczego ("gazu") w instalacji. Odpowiednia ilość czynnika roboczego w instalacji gwarantuje właściwą skuteczność systemu. Przy braku lub nieodpowiedniej ilości czynnika roboczego skuteczność klimatyzatora zmniejsza się a co za tym idzie klimatyzator zużywa więcej prądu.
  • Jednostka wewnętrzna klimatyzatora powinna byc zamontowana w odpowiednim miejscu określonym w stosunku do okna (okien), źródeł ciepła, wysokości pomieszczenia, odległości od sufitu.

Zaufaj
solidności


i doświadczeniu

sprawdź nas!32 70 65 165
daikin.jpgelectrolux.jpggree.jpghaier.jpglg.jpgmitsubishi.jpgpanasonic.jpgsamsung.jpgzibro.jpg