ładuję stronę

U nas kupisz na RATY

Jeżeli szukają Państwo klimatyzatora to z pewnością zastanawiają się Państwo nad ceną. Koszt, nawet najtańszego klimatyzatora renomowanej firmy wraz z profesjonalnym montażem, przekracza dwa tysiące złotych. Można próbować pokusić się o poszukanie jakiś tańszych rozwiązań. Spotykamy się z trzema takimi rozwiązaniami:

  1. Montaż klimatyzatora we własnym zakresie.
  2. Kupienie tkz. "kompletu".
  3. Zakup klimatyzatora do samodzielnego montażu.

 

Montaż klimatyzatora we własnym zakresie.

No cóż, to nigdy lub prawie nigdy się nie udaje. Prawidłowy montaż klimatyzatora wymaga co najmniej dwóch rzeczy: narzędzi i wiedzy. Wymaga oczywiście także dodatkowych materiałów. Doświadczenie także się przyda. Do montażu klimatyzatora używa się narzędzi, które rzadko są na wyposażeniu zwykłego majsterkowicza. Zacznijmy chociażby od przewiertu: wiązka przewodów ma około 50-60 mm średnicy. Wiązkę tę należy wyprowadzić na zewnątrz pomieszczenia. Żadna wiertarka domowego użytku nie jest stanie wykonać takiego otworu (żelbet, zbrojenia itp.), a nawet jeśli to się uda zabierze to mnóstwo czasu i niepotrzebnego wysiłku. A to dopiero mechaniczny początek. Później jest już tylko gorzej. Na koniec tracą państwo gwarancję - uznanie gwarancji przez producenta wymaga, aby montaż wykonał uprawniony personel.

Z klimtyzacją nie jest niestety tak jak z pomalowaniem mieszkania. To drugie można wykonać lepiej lub gorzej, ale mieszkanie jest pomalowane. W montażu klimatyzatora nie ma "stanów pośrednich": klimtyzator jest, albo dobrze zamontowany, albo źle. Jeśli jest źle zamontowany to przestanie działać. Jeśli przestanie działać lub działa nieprawidłowo, a został zamontowany przez profesjonalistów (nawet najlepsi mogą popełnić błąd, najlepszy sprzęt może mieć wadę, a podczas montażu mogło zaistnieć coś, co osłabiło instalację) to ci profesjonaliści w pełni za to odpowiadają. Dobrze o tym pamiętać.

Spotkaliśmy się z przypadkiem, w którym klimatyzator po zamontowaniu działał, ale nie został wykonana instalacji odprowadzenia skroplin: woda (a może jej być ponad dziesięć litrów dziennie) wypływała na ścianę i całkowicie zniszczyła efekty remontu.

W niemal 100% montaż klimatyzatora we własnym zakresie kończy się wizytą firmy montażowej i kosztami większymi niż byłyby, gdyby montaż od początku wykonywał wykwalifikowany personel.


Komplet

Czyli urządzenie, które stanowi jedną całość. Z tym jest troszkę lepiej, ale nadal bardzo źle. Takie urządzenie się stawia, podłącza do prądu, włącza i tyle. Jeżeli jest to jedna skrzynka, należy ją umieścić w drzwiach (np. balkonowych). Jeżeli są to dwa urządzenia połączone wiązką to jedno część należy umieścić w pomieszczeniu drugie na zewnątrz. Jakie są wady takich rozwiązań? Jest ich bardzo wiele, a do najważniejszych należą: bardzo niska wydajność: samych urządzeń oraz wynikająca ze strat, związanych z otwartymi drzwiami lub oknem; fatalna estetyka; niewielkie możliwości aranżacji. Straty termiczne są tak duże, że oszczędności związane z "tanim" zakupem błyskawicznie trawione są przez znacznie zwiększone koszty użytkowania. Klimatyzatory tego typu oferowane są przez nieznane, niesprawdzone firmy, więc z pewnością pojawią się problemy z gwarancją. Tego typu systemu pracują często na nieekologicznych czynnikach roboczych.

Taki system będzie działać (jak długo?), ale i tak, po krótkim czasie, skończy w piwnicy a jego użytkownik zamówi prawdziwą klimatyzację.


Klimatyzator do samodzielnego montażu.

Wydaje się to idealnym rozwiązaniem dla majsterkowiczów; ale nim nie jest. Samodzielny montaż polega na połączeniu elementów w jedna całość zgodnie z instrukcją. Należy wykonać przewiert, ale zawsze, z większymi lub mniejszymi trudnościami, można sobie z tym poradzić (zawsze pozostaje młotek i mesel). Klimatyzator wisi. Wiązkę można ukryć w ścianie. Oczywiście ponownie mamy tu problem z gwarancją, jakością urządzenia, wydajnością: zawsze tego typu urządzenia są mniej wydajne od normalnych klimatyzatorów renomowanych firm; ich współczynniki EER i COP nie przekraczają 3, co jest wynikiem- fatalnym). Oczywiście najczęściej stosowane w tego typu urządzeniach są nieekologiczne czynniki robocze. Ale to nie wszytko: klimatyzatory tego typu zawsze są niskiej mocy - nie nadają się do pomieszczeń większych niż 25 m2. Odległość pomiędzy jednostkami jest ustalona. Nie można jej ani zwiększyć ani zmniejszyć. Odległość pomiędzy jednostką wewnętrzną a zewnętrzną klimatyzatora niskiej i średniej mocy renomowanej firmy może wynosić tyle ile grubość ściany lub może mieć 15 metrów. Decyzja należy do klienta. Wszelkie błędy samodzielnego montażu takiego klimatyzatora spadają na użytkownika. Montaż klimatyzatora renomowanej firmy daje wiele możliwości aranżacji i pozwala na zastosowanie różnych rozwiązań technicznych. Klimatyzator do samodzielnego montażu nie pozostawia nawet minimalnej sfery wyboru.

Przyglądając się danym technicznym urządzeń do samodzielnego montażu i porównując je z normalnym klimatyzatorem można odnieść wrażenie, że pochodzą one z dwóch różnych światów. Przykładowo: poziom hałasu dla jednostki wewnętrznej przekracza 40 dB!!! Zwykłe klimatyzatory, które montujemy mają poziom hałasu około 20dB. Poza tym wszystkim, klimatyzator to coś więcej niż tylko urządzenie do schładzania powietrza. To urządzenie do podnoszenia komfortu życia: ma wiele dodatkowych funkcji (chociażby różnego rodzaju filtry), których pozbawione są klimatyzatory do samodzielnego montażu. Klimatyzator do samodzielnego montażu, jest jakimś rozwiązaniem, ale z pewnością nie jest to najlepsze rozwiązanie. Poza tym, że trochę chłodzi i przypomina klimatyzator z prawdziwego zdarzenia niewiele go łączy z klimatyzacją.

Te trzy rozwiązania mające zmniejszyć koszty zakupu klimatyzatora nigdy nie sprawdzają się. Może to zabrzmi dziwnie, ale uważamy, że lepszym rozwiązaniem będzie otwarcie okien i kupienie dobrego wentylatora (wiatraka) niż posiłkowaniem się pseudoklimatyzacją.

Jeśli mówimy o klimatyzacji to jesteśmy pewni, że tanie rozwiązania są, wbrew pozorom, droższe.

 

Czynności, które odradzamy

Jest kilka rzeczy, przed którymi musimy Państwa przestrzec. Najważniejszą jest podstawowa zasada: użytkownik, poza czynnościami związanymi z konserwacją urządzenia (o których poinformuje montażysta), w żadnym stopniu nie może ingerować w system klimatyzacji. Niedopuszczalne są żadne naprawy we własnym zakresie, żadne dokręcanie śrubunków, poprawianie instalacji, zmianę ułożenia wiązek, demontaż i przemieszczanie urządzeń, ingerowanie w instalację elektryczną itp. Każde tego typu działanie skutkuje utratą gwarancji i zwiększeniem kosztów serwisu urządzeń, które gwarancję już utraciły. Przede wszystkim jednak, ich konsekwencją może być zagrożenie dla zdrowia i życia.

Jeśli konieczny jest przegląd, naprawa lub jakakolwiek inna czynność wykraczająca poza użytkowanie, to odradzamy korzystania z usług firm nie zajmujących się klimatyzacją lub chłodnictwem. Tylko w stosunku do osób pracujące w tych branżach można mieć pewność, że właściwie wykonają swoje zadanie. Dobrze jest też poprosić o potwierdzenie odpowiednich kompetencji (np. o świadectwo kwalifikacji). Często się zdarza, że uznanie gwarancji przez producenta urządzenia uzależnione jest od potwierdzonych kwalifikacji montażysty.

Osobom prywatnym odradzamy osobnego kupowania urządzenia i następnie zamawiania montażu. Powód jest prozaiczny: cena. Łączna usługa montażu wraz ze sprzedażą urządzenia wiąże się z 8% VATem. Osobne kupowanie urządzenia to VAT w wysokości 23%.

Odradzamy poszukiwanie okazji i kupowanie urządzeń niesprawdzonych firm. Oczywiście cena jest istotna. Jest jednak co najmniej kilka przeciwwskazań, które przemawiają za NIE kupowaniem tanich okazyjnych klimatyzatorów:

  1. Cena użytkowania: jeśli nawet urządzenie działa i nie psuje sie, to wydajność takiego systemu jest niższa niż urządzenia renomowanej firmy, co w dłuższej perspektywie przekłada się na sumaryczne koszty ponoszone przez użytkownika oraz koszty środowiskowe.\
  2. Takie urządzenia są bardziej awaryjne.
  3. Renomowane firmy oferują bardzo różnorodne urządzenia, także mniej zaawansowane technicznie, w cenach niewiele wyższych niż urządzenia nieznanych i niesprawdzonych firm.
  4. Zazwyczaj jest tak, że firma, która montuje urządzenie, w późniejszym okresie je serwisuje w ramach gwarancji (jest to najwygodniejszy system). Jest oczywistym, że takiej firmie nie zależy na montażu urządzeń, z którymi są później "kłopoty". Nawet jeśli nie ponoszą bezpośrednich kosztów (gwarantem jest producent), muszą poświęcić czas, muszą dojechać do klienta itp. Firmie, które chce istnieć dłużej niż rok na rynku zależy na tym, aby sprzedawać dobre urządzenia.
  5. Należy bardzo uważać na urządzenia (używane lub nowe) sprowadzane z innych krajów (poza oficjalnym kanałem dystrybucji), a w szczególności z krajów o innym, nawet nieznacznie różniącym się, klimacie (np. z Wielkiej Brytanii). Obieg termodynamiczny urządzenia dostosowywany jest do parametrów klimatycznych. Klimatyzator będzie działał, ale jego wydajność będzie znacznie niższa, niż podobne urządzenie tej samej firmy kupowane ze źródeł dystrybucyjnych w kraju.
  6. Klimatyzatory dostępne na rynku polskim powinny mieć atest PZH. Zazwyczaj atesty publikowane są na stronach producenta. Okazyjne urządzenia nie posiadają atestów tego typu.
  7. Jeśli komuś zależy nie tylko na jakości, ale także na wyglądzie to odpowiednie rozwiązanie znajdzie wyłącznie w ofercie renomowanych firm.

Podobnie należy uważać na okazyjne oferty montażu, często zawierają one ukryte koszty, niesprecyzowany zakres prac, oraz, co wydaje się najważniejsze, montaż wykonywany jest nieprofesjonalnie. Wykonanie montażu zgodnie ze sztuką musi odpowiednio kosztować. Przy montażu klimatyzacji tanio, nigdy nie znaczy dobrze.

Najważniejsze jest znalezienie kompromisu pomiędzy ceną a jakością. Nasz firma S&K CLIMAT CONTROL dąży do tego, aby ten kompromis osiągnąć i oferować swoim klientom usługi oraz sprzęt na najwyższym poziomie współpracując wraz z liderami w klimatyzacji.

Zaufaj
solidności


i doświadczeniu

sprawdź nas!32 70 65 165
daikin.jpgelectrolux.jpggree.jpghaier.jpglg.jpgmitsubishi.jpgpanasonic.jpgsamsung.jpgzibro.jpg